Spływy Biebrzą

Propozycje spływów

Proszę wybrać z poniższych. Każdą ofertę dodatkowo dopasujemy do Twoich wymagań.
“Szlakiem urokliwości biebrzańskiej” – spływ Biebrzą

Spływ może trwać od 1 do 9 dni, w dowolnie wybranym terminie. Będąc już na szlaku Biebrzy nie śpieszmy się. Biebrza to zaduma, kontemplacja, a nie szybkość.

Szlak Biebrzy:

11 dzień. Lipsk – Kamienna Nowa (16,5 km). Rzeka wąska, miejscami porośnięta roślinnością wodną, brzegi podmokłe i trudno dostępne, porośnięte wysoką trzciną. Niedaleko od Lipsk położona na wysokim wzniesieniu wieś Szuszalewo. Koryto rzeki płytkie, zarośnięte grąźlem żółtym i grzybieniem białym. Nieopodal ujście rzeczki Kamiennej. Dalej widzimy wzniesienia z laskami iglastymi, które to ciągną się do mostu w Kamiennej Nowej. Poniżej mostu na lewym brzegu kończymy 1 dzień spływu. Pole namiotowe w Kamiennej Nowej niestety nie posiada żadnej infrastruktury. Przepłynęliśmy już ponad 16 km. Trzeba odpocząć, przemyśleć to co ujrzeliśmy.


22 dzień. Kamienna Nowa – Sztabin (15,5 km) Płynąc dalej od mostu w Kamiennej w dół rzeki mamy po lewej stronie las Trzyczeczki. Dalej po prawej ujście rzeki Lebiedzianka, w oddali widoczna wieś Krasnybór z gotycko-renesansowym kościołem z 1589 r. Po drodze mijamy też wsie: Trzyrzeczki, Małowista, Domuraty. Rzeka miejscami jest dość szeroka, tworzy duże zakola. Mijamy most drogowy na szosie Białystok- Augustów, a tuż za nim kolejny gród biebrzański – Sztabin. Pole namiotowe (gminne) znajduje się na  prawym brzegu. Pole wyposażone jest w pomost, sławojki, miejsce na ognisko, mini boisko oraz zadaszony stolik z ławkami. Z pola niedaleko jest do sklepu spożywczego i kościoła.


33 dzień. Sztabin – Jagłowo (11 km) Za Sztabinem rzeka też robi się wąska, brzegi w zależności od pory roku raczej niedostęne. Mijamy zniszczony most na drodze wiodącej z Suchowoli do Augustowa. Przed nim po lewej stronie leży przysiółek Dwugły. Kilometr 13 naszego spływu zbliża nas do osławionego Jagłowa, wsi wprost muzealnej. Spływ kończymy przy trzecim domostwie na polu namiotowym u Państwa Szkiłądź (Jagłowo 1). U gospodarzy zamówić można posiłek, kupić produkty rolne, a w razie złej pogody przenocować w domku.


44 dzień. Jagłowo – Wroceń (21 km) Pierwszy etap spływu przebiega bardzo płytkim korytem Biebrzy wzdłuż Jagłowa, za wsią rzeka robi się głębsza, mocno meandruje. W Dębowie  Biebrza łącząc się z Kanałem Augustowskim niemal się podwaja, przyjmując jego wody. Od tego miejsca, aż do Dolistowa Starego płyniemy rzeką szeroką o suchym nabrzeżu. Po prawej stronie, najbliżej rzeki leży wieś Jasionowo, a dalej Kopytkowo . W oddali widzimy lasy – “Czerwone Bagno”. Z lewej strony jest ujście rzeki Brzozówki, kilkaset metrów dalej Rów Wogzalski. Mijamy drewniany most w Dolistowie Starym. Są tu sklepy, poczta, ośrodek zdrowia. W połowie drogi z Dolistowa do Wrocenia spotykamy zespół starorzeczy, m.in. “Podrowki” i “Kuchenkę”. Czwartą noc spędzamy na biwaku w Gospodarstwie Agroturystycznym DOLINA BIEBRZY we Wroceniu. Zostaniemy tu trochę dłużej. W końcu należy nam się trochę odpoczynku, już od 4 dni jesteśmy na wodzie. Wroceń jest wsią ciekawą, rzeczną. Kąpielisko, dużo łodzi, krowy, konie przechodzące przez rzekę na drugi brzeg, na tzw. zarowie. Zamówić można tu ciepły posiłek lub wiejską biesiadę. Istna sielanka. No bo przecież Wroceń to typowy zaścianek szlachecki sprzed 1564 r.


65 dzień. Dzień rekreacyjny. Dzień przeznaczony na odpoczynek. Możemy, pokąpać się w Biebrzy, pojeździć rowerami po okolicy, zagrać w siatkówkę lub powędkować. Dla wytrwałych proponujemy wycieczkę z gospodarzem do lasu, który znajduje się tuż za rzeką. Może spotkamy łosia?


76 dzień. Wroceń – Osowiec Twierdza (19 km) Wracamy na szlak. Zaraz za Wroceniem z prawej strony ujście rzeki Ełk (szlak Jegrzni). Aż do Dawidowizny płyniemy szerokim odcinkiem Biebrzy. Po prawej stronie ujrzymy dwa największe starorzecza: “Otmęt” i “Sumowo”. Z daleka widzimy białe wieże usytuowanego na wysokim wzniesieniu kościoła w Goniądzu. Goniądz jest trzecim grodem Biebrzy. W miasteczku są sklepy, bary, poczta. Wypływamy szeroką rzeką w kierunku Twierdzy Osowiec 11,5 km za nami, do Osowca pozostało 7,5 km. Po lewej stronie mijamy wieś Szafranki. Dopływamy do pierwszego mostu w Osowcu, tuż za nim po lewej stronie stara fosa w którą należy wpłynąć aby dostać się do pola biwakowego “Bóbr”. Nieopodal pola karczma “Wygoda”.


87 dzień. Osowiec Twierdza – Biały Grąd (14 km) Wypływamy z pola biwakowego starą fosą i wracamy na szlak Biebrzy. Czeka nas nowy etap wyprawy. Tuż za Osowcem zaczyna się tzw. południowy basen Biebrzy. Rzeka jest bardzo ciekawa, mocno meandruje, nurt jest szybszy i płynie się o wiele łatwiej. 1,2 km za Osowcem przepływamy pod mostem drogowym i kolejowym na trasie Białystok-Ełk. 2,7 km dalej z prawej ujście Kanału Rudzkiego. Na 14 km po prawej stronie za starorzeczem wieża widokowa przy której znajduje się pole namiotowe “Biały Grąd”. Mimo braku wszelkiej infrastruktury, miejsce urocze i niezapomniane. Do najbliższego sklepu we wsi Mścichy jest 3,5 km.


98 dzień. Biały Grąd – Brzostowo (23 km) Opuszczamy urokliwy zakątek jakim jest Biały Grąd. Przed nami kolejny dziki odcinek południowej Biebrzy cechujący się ogromną przestrzenią i dużą ilością ptactwa wodno – błotnego. Naszym celem jest wieś Brzostowo położona na prawym brzegu. W Brzostowie jest kilka pól namiotowych, dwa pola położone są na początku i jedno na końcu wsi. Do sklepu spożywczego, który znajduje się we wsi Mocarze jest około 2 km.


109 dzień. Brzostowo – Ruś (17 km) Ostatni dzień przygody z Biebrzą. Po drodze mijamy wieś Mocarze z przeprawą promową dla rolników, dalej położony na wysokiej skarpie Burzyn, gdzie znajduje  się m.in. sklep spożywczy i wieża widokowa. Kolejnymi wioskami na szlaku są Rutkowski i Wierciszewo. 1,5 km za Wierciszewem Biebrza łączy się z Narwią. Nieopodal ujścia Biebrzy do Narwi znajduje się średniowieczne grodzisko Sambory. Około 2,5 km dalej na prawym brzegu wieś Ruś, na końcu wsi przed mostem drogowym Białystok – Łomża znajduje się dogodne miejsce do zakończenia spływu. Czekając na samochód, który przyjedzie po nas i po kajaki możemy pójść do baru na kawę.

SPŁYWY WEEKENDOWE – 2-dniowy spływ Biebrzą

Zapraszamy serdecznie na weekendowe spływy kajakowe Biebrzą. Przygotowaliśmy dla Państwa propozycję spływu środkowym basenem Biebrzy, bez konieczności codziennego rozbijania namiotów i pakowania ich do kajaków. W jednym miejscu będziecie mieli Państwo zapewnioną obsługę spływu, miejsce biwakowe (w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu) oraz zaplecze gastronomiczne. Miejscem stałego biwakowania będzie pole namiotowe “Przystanek Biebrza” funkcjonujące przy gospodarstwie agroturystycznym “Dolina Biebrzy” we Wroceniu. Przystań we Wroceniu będzie punktem startu spływu sobotniego i miejscem zakończenia spływu niedzielnego.

PROGRAM:

carolina 14

Piątek. Przyjazd do gospodarstwa agroturystycznego “Dolina Biebrzy” we Wroceniu, rozbicie obozowiska na polu namiotowym “Przystanek Biebrza”, ognisko (kiełbaski, sałatki, chleb swojski ze “smalcem”, ziemniaki do ogniska), nocleg na polu namiotowym


pole namiotowe 15Sobota. Śniadanie, rozpoczęcie spływu na odcinku Wroceń – Twierdza Osowiec (20 km), powrót do Wrocenia, obiad, czas wolny, ognisko (kiełbaski, pieczywo), nocleg na polu namiotowym


IMG_0078Niedziela. Śniadanie, kontynuacja spływu na odcinku od śluzy na Kanale Augustowskim w Dębowie do Wrocenia (15 km), zakończenie spływu przy gospodarstwie agroturystycznym “Dolina Biebrzy” we Wroceniu, obiad, pożegnanie uczestników


CENA: 274 zł/os. (opcja bez wyżywienia – tylko 130 zł/os.)

ŚWIADCZENIA:

 • miejsce w 2-osobowym kajaku z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, siedzisko)
 • transporty kajaków
 • transfer uczestników
 • dwa noclegi na polu namiotowym (dostęp do łazienki i natrysku)
 • śniadania i obiady (sobota, niedziela)
 • ogniska z kiełbaskami i dodatkami (piątek, sobota)
 • dostęp do kąpieliska oraz wieży widokowej z pomostem
 • parking

INFORMACJE DODATKOWE:

 • na spływ Biebrzą wymagane są karty wstępu do BPN, bilet normalny – 6zł/os./dzień, bilet ulgowy 3zł/os./dzień. Do nabycia u nas.
 • istnieje możliwość zamiany 2-osobowego kajaka na 3-4 osobowe kanu – bezpłatnie
 • istnieje możliwość zamiany 2-osobowego kajaka na 1-osobowy kajak polietylenowy “Carolina 14” – dopłata 38zł
 • należy zabrać ze sobą namiot, śpiwór, karimatę lub wypożyczyć u nas po wcześniejszym uzgodnieniu
SPŁYWY INDYWIDUALNE

Posiadamy najlepszy sprzęt pływający nad Biebrzą.

vista-4Organizujemy spływy kajakowe Biebrzą oraz innymi rzekami Północno-Wschodniej Polski. Dysponujemy bardzo komfortowymi polietylenowymi kajakami i kanu czołowych światowych producentów. Inwestujemy ciągle w nowe sprzęt pływający, wiosła oraz kamizelki asekuracyjne aby zapewnić obsługę na najwyższym poziomie. Do każdego spływu podchodzimy bardzo indywidualnie i nie zależy nam na masowym przemyśle kajakowym, jaki ma miejsce np. na mazurskiej Krutyni.


manitou-niemcy-1

Istnieje pełna dowolność co do wyboru szlaku i terminu wyprawy. Ponadto udzielamy wszelkich konsultacji przydatnych w wytyczeniu trasy. Staramy się, aby nasza oferta była elastyczna, dopasowana do Państwa potrzeb i życzeń. Państwo planują, a my doradzamy i realizujemy.

Propozycje tras spływów

Spływy 1-dniowe

– Wroceń – Goniądz (13 km, około 3 godz.)
– Wroceń – Osowiec Twierdza (20 km, około 5 godz.)
– Jagłowo – Wroceń (18 km, około 5 godz.)
– Osowiec Twierdza – Biały Grąd (13 km, 3 godz.)
– Osowiec Twierdza – Brzostowo (38 km, 8 godz.)

Spływy 2-dniowe

– Sztabin – Wroceń (33 km)
– Wroceń – Biały Grąd (33 km)
– Wroceń – Brzostowo (58 km)


Spływy 4-dniowe

– Lipsk – Wroceń (65 km)
– Wroceń – Ruś k/Wizny (75 km)