Spływy Biebrzą

 

 

Propozycje spływów

Poniżej przykładowe oferty. Każdą z nich możemy dopasować do Twoich wymagań.
“Szlakiem urokliwości biebrzańskiej” – spływ Biebrzą

Spływ może trwać od 6 do 9 dni, w dowolnie wybranym terminie. Będąc już na szlaku Biebrzy nie śpieszmy się. Biebrza to zaduma, kontemplacja, a nie szybkość.

Szlak Biebrzy:

11 dzień. Lipsk – Kamienna Nowa (16,5 km). Rzeka miejscami porośnięta roślinnością wodną, brzegi podmokłe i trudno dostępne, porośnięte wysoką trzciną. Niedaleko od Lipsk położona na wysokim wzniesieniu wieś Szuszalewo, gdzie obecnie znajduje się pływająca kładka, którą turyści mogą przeprawić się na drugą stronę Biebrzy. Koryto rzeki płytkie, zarośnięte grążelem żółtym i grzybieniem białym. Nieopodal ujście rzeczki Kamiennej. Dalej widzimy wzniesienia z laskami iglastymi, które to ciągną się do mostu w Kamiennej Nowej. Poniżej mostu na lewym brzegu kończymy 1 dzień spływu. Pole namiotowe w Kamiennej Nowej niestety nie posiada zbyt dobrej infrastruktury. Nie ma tam toalet i bieżącej wody. Właścicielem pola jest Biebrzański PN. Przepłynęliśmy już ponad 16 km. Trzeba odpocząć, przemyśleć to co ujrzeliśmy.


22 dzień. Kamienna Nowa – Sztabin (15,5 km) Płynąc dalej od mostu w Kamiennej w dół rzeki mamy po lewej stronie las Trzyrzeczki. Dalej po prawej ujście rzeki Lebiedzianki. W oddali widoczna wieś Krasnybór z gotycko-renesansowym kościołem z 1589 r. Po drodze mijamy też wsie: Trzyrzeczki, Małowista, Domuraty. Rzeka miejscami jest dość szeroka, tworzy duże zakola. Mijamy most drogowy na szosie Białystok- Augustów, a tuż za nim kolejny gród biebrzański – Sztabin. Około 1 kilometra za mostem pole namiotowe (gminne) znajduje się na  prawym brzegu. Pole wyposażone jest w pomost, sławojki, miejsce na ognisko, mini boisko, zadaszony stolik z ławkami oraz wiatę. Z pola niedaleko jest do sklepu spożywczego i kościoła.


33 dzień. Sztabin – Jagłowo (13 km) Za Sztabinem rzeka nadal jest wąska, brzegi w zależności od pory roku raczej niedostępne, porośnięte wysokimi trzcinami. Mijamy zniszczony most na drodze wiodącej z Suchowoli do Augustowa. Przed nim po lewej stronie leży przysiółek Dwugły. Kilometr 13 naszego spływu zbliża nas do osławionego Jagłowa, wsi wprost muzealnej. Spływ kończymy przy trzecim domostwie na polu namiotowym u Państwa Szkiłądź (Jagłowo 1). U gospodarzy zamówić można posiłek, kupić produkty rolne, a w razie złej pogody przenocować w domku i skorzystać z łazienki.


44 dzień. Jagłowo – Wroceń (20 km) Pierwszy etap spływu przebiega bardzo płytkim korytem Biebrzy wzdłuż Jagłowa, za wsią rzeka robi się głębsza, mocno meandruje. Na czwartym kilometrze w osadzie Dębowo Biebrza łącząc się z Kanałem Augustowskim niemal się podwaja, przyjmując jego wody. Od tego miejsca, aż do Dolistowa Starego płyniemy rzeką szeroką o suchym nabrzeżu. Po prawej stronie, najbliżej rzeki leży wieś Jasionowo, a dalej Kopytkowo . W oddali widzimy lasy – “Czerwonego Bagna”. Z lewej strony jest ujście rzeki Brzozówki, kilkaset metrów dalej Rów Wogzalski. Mijamy drewniany most w Dolistowie Starym. Około 500 metrów za mostem znajduje się plaża wiejska, gdzie można zatrzymać się i odpocząć. W sezonie działa tu bar, są sklepy, ośrodek zdrowia, przystanek PKS. W połowie drogi z Dolistowa do Wrocenia spotykamy zespół starorzeczy, m.in. “Podrowki” i “Kuchenkę”. Dopływamy do wsi Wroceń. Czwartą noc spędzamy na biwaku w Gospodarstwie Agroturystycznym DOLINA BIEBRZY. Zostaniemy tu trochę dłużej. W końcu należy nam się trochę odpoczynku, już od 4 dni jesteśmy na wodzie. Zamówić można tu ciepły posiłek, skorzystać z natrysku, a nawet zamówić seans w Ruskiej Bani (tel. 603 078 051). Istna sielanka. No bo przecież Wroceń to typowy zaścianek szlachecki sprzed 1564 r.


5 dzień. Dzień rekreacyjny. Dzień przeznaczony na odpoczynek. Możemy, pokąpać się w Biebrzy, pojeździć rowerami po okolicy – na miejscu działa wypożyczalnia. Tego dnia można też zamówić w gospodarstwie śniadanie i obiadokolację.


76 dzień. Wroceń – Osowiec Twierdza (20 km) Wracamy na szlak. Zaraz za Wroceniem znajdują się starorzecza, a na czwartym kilometrze z prawej strony ujście rzeki Ełk (szlak Jegrzni). Aż do Dawidowizny płyniemy szerokim odcinkiem Biebrzy. Po prawej stronie ujrzymy dwa największe starorzecza: “Otmęt” i “Sumowo”. Z daleka widzimy białe wieże usytuowanego na wysokim wzniesieniu kościoła w Goniądzu. Goniądz jest trzecim grodem Biebrzy. W miasteczku są sklepy, bary, poczta. Wypływamy szeroką rzeką w kierunku Twierdzy Osowiec 12 km za nami, do Osowca pozostało 7 km. Po lewej stronie mijamy wieś Szafranki. Dopływamy do pierwszego mostu w Osowcu, tuż za nim po lewej stronie stara fosa w którą należy wpłynąć aby dostać się do pola biwakowego “Bóbr”. Pole wyposażone w budynek sanitarny, zadaszone stoły i wiatę.


87 dzień. Osowiec Twierdza – Biały Grąd (14 km) Wypływamy z pola biwakowego starą fosą i wracamy na szlak Biebrzy. Czeka nas nowy etap wyprawy. Tuż za Osowcem zaczyna się tzw. południowy basen Biebrzy. Rzeka jest bardzo ciekawa, mocno meandruje, nurt jest szybszy i płynie się o wiele łatwiej. Za Osowcem przepływamy pod mostem drogowym i kolejowym na trasie Białystok – Ełk. 2,7 km dalej z prawej ujście Kanału Rudzkiego. Na 14 km po prawej stronie za starorzeczem wieża widokowa przy której znajduje się pole namiotowe “Biały Grąd”. Mimo braku wszelkiej infrastruktury, miejsce urocze i niezapomniane. Do najbliższego sklepu we wsi Mścichy jest 3,5 km.


98 dzień. Biały Grąd – Brzostowo (23 km) Opuszczamy urokliwy zakątek jakim jest Biały Grąd. Przed nami kolejny dziki odcinek południowej Biebrzy cechujący się ogromną przestrzenią i dużą ilością ptactwa. Naszym celem jest wieś Brzostowo położona na prawym brzegu. W Brzostowie na początku wsi są trzy pola namiotowe. Infrastruktura pól bardzo słaba. Do sklepu spożywczego, który znajduje się we wsi Mocarze jest około 2 km.


109 dzień. Brzostowo – Ruś (17 km) Ostatni dzień przygody z Biebrzą. Po drodze mijamy wieś Mocarze z przeprawą promową dla rolników, dalej położony na wysokiej skarpie Burzyn, gdzie znajduje  się m.in. sklep spożywczy i wieża widokowa. Kolejnymi miejscowościami na szlaku są Rutkowski i Wierciszewo. 1,5 km za Wierciszewem Biebrza łączy się z Narwią. Nieopodal ujścia Biebrzy do Narwi znajduje się średniowieczne grodzisko Sambory. Około 2,5 km dalej na prawym brzegu wieś Ruś, na końcu wsi przed mostem drogowym Białystok – Łomża znajduje się dogodne miejsce do zakończenia spływu. Czekając na samochód, który przyjedzie po nas i po kajaki możemy pójść do baru na kawę.

SPŁYWY WEEKENDOWE – 2-dniowy spływ Biebrzą

Zapraszamy serdecznie na weekendowe spływy kajakowe Biebrzą. Przygotowaliśmy dla Państwa propozycję spływu środkowym basenem Biebrzy, bez konieczności codziennego rozbijania namiotów i pakowania ich do kajaków. W jednym miejscu będziecie mieli Państwo zapewnioną obsługę spływu, miejsce biwakowe (w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu) oraz zaplecze gastronomiczne. Miejscem stałego biwakowania będzie pole namiotowe “Przystanek Biebrza” funkcjonujące przy gospodarstwie agroturystycznym “Dolina Biebrzy” we Wroceniu. Przystań we Wroceniu będzie punktem startu spływu sobotniego i miejscem zakończenia spływu niedzielnego.

PROGRAM:

carolina 14

Piątek. Przyjazd do gospodarstwa agroturystycznego “Dolina Biebrzy” we Wroceniu, rozbicie obozowiska na polu namiotowym “Przystanek Biebrza”, ognisko (kiełbaski, sałatki, chleb swojski ze “smalcem”), nocleg na polu namiotowym


pole namiotowe 15Sobota. Śniadanie, rozpoczęcie spływu na odcinku Wroceń – Twierdza Osowiec (20 km), powrót do Wrocenia, obiad, czas wolny, ognisko (kiełbaski, pieczywo), nocleg na polu namiotowym


IMG_0078Niedziela. Śniadanie, kontynuacja spływu na odcinku od śluzy na Kanale Augustowskim w Dębowie do Wrocenia (15 km), zakończenie spływu przy gospodarstwie agroturystycznym “Dolina Biebrzy” we Wroceniu, obiad, pożegnanie uczestników


CENA: 274 zł/os. (opcja bez wyżywienia – tylko 130 zł/os.)

ŚWIADCZENIA:

 • miejsce w 2-osobowym kajaku z wyposażeniem (wiosło, kamizelka asekuracyjna, siedzisko)
 • transporty kajaków
 • transfer uczestników
 • dwa noclegi na polu namiotowym (dostęp do łazienki i natrysku)
 • śniadania i obiady (sobota, niedziela)
 • ogniska z kiełbaskami i dodatkami (piątek, sobota)
 • dostęp do kąpieliska oraz wieży widokowej z pomostem
 • parking

INFORMACJE DODATKOWE:

 • na spływ Biebrzą wymagane są karty wstępu do BPN, bilet normalny – 8 zł/os./dzień, bilet ulgowy 4 zł/os./dzień. Do nabycia u nas.
 • istnieje możliwość zamiany 2-osobowego kajaka na 3-4 osobowe kanu – bezpłatnie
 • istnieje możliwość zamiany 2-osobowego kajaka na 1-osobowy kajak polietylenowy “Carolina 14” – dopłata 30zł
 • należy zabrać ze sobą namiot, śpiwór, karimatę lub wypożyczyć u nas po wcześniejszym uzgodnieniu
SPŁYWY INDYWIDUALNE

Posiadamy najlepszy sprzęt pływający nad Biebrzą.

vista-4Organizujemy spływy kajakowe Biebrzą oraz innymi rzekami Podlasia. Dysponujemy bardzo komfortowymi polietylenowymi kajakami i kanu czołowych światowych producentów. Inwestujemy ciągle w nowe sprzęt pływający, wiosła oraz kamizelki asekuracyjne aby zapewnić obsługę na najwyższym poziomie. Do każdego spływu podchodzimy bardzo indywidualnie i nie zależy nam na masowym przemyśle kajakowym, jaki ma miejsce np. na mazurskiej Krutyni.


manitou-niemcy-1

Istnieje pełna dowolność co do wyboru szlaku i terminu wyprawy. Ponadto udzielamy wszelkich konsultacji przydatnych w wytyczeniu trasy. Staramy się, aby nasza oferta była elastyczna, dopasowana do Państwa potrzeb i życzeń. Państwo planują, a my doradzamy i realizujemy.

JEDNODNIOWE SPŁYWY KAJAKOWE

Jednodniowe spływy Biebrzą, to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu na wodzie. Kilkugodzinne spływy kajakowe cieszą się ostatnimi laty dużą popularnością. Pozwalają miło spędzić czas i przeżyć niezapomnianą przygodę. Nasza oferta jednodniowych spływów jest propozycją dla osób, które poszukują rekreacji na świeżym powietrzu, lubiących kontakt z wodą i dziką przyrodą.  Biebrza jest rzeką bardzo spokojną, leniwą i pozbawioną przeszkód. Pozwala to na organizację spływów dla osób początkujących, którzy zaczynają przygodę z wiosłowaniem, a także dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Dbając o komfort i bezpieczeństwo naszych kajakarzy na spływy polecamy kajaki polietylenowe Vista. Są to otwarto kokpitowe kajaki charakteryzujące się dużą przestrzenią, łatwością wsiadania i wysiadania, komfortowymi fotelami z oparciami wyłożonymi miękkim i szybkoschnącym neoprenem, regulowanymi podnóżkami. Zalety tych kajaków doceni każdy kajakarz.

Propozycje tras spływów:

I. “Bliskie spotkania z Biebrzą” – krótki i malowniczy spływ Biebrzą. Trasa wiedzie od naszej bazy we Wroceniu do miasteczka Goniądz. Rzeka na tym odcinku płynie szeroką doliną pośród bezkresnych, dzikich łąk. Trasa, którą przygotowaliśmy dostępna jest nawet dla niedoświadczonych kajakarzy.

Trasa: Wroceń – Goniądz

Długość: 12 km

Czas spływu: około 3 godzin

Cena: 35 zł/os. (cena przy min. 4 osobach)

 

II. “Dzień urokliwości biebrzańskiej” –  opcja dla kajakarzy i tych, którzy chcą bezstresowo zrelaksować się w kajaku. Spływ rozpoczyna się przy naszej bazie we Wroceniu, a kończy się na polu namiotowym “Bóbr” w Osowcu Twierdzy. Rzeka na tym odcinku jest spokojna, pozbawiona przeszkód.

Trasa: Wroceń – Osowiec Twierdza

Długość: 20 km

Czas spływu: około 5 godzin

Cena: 40 zł/os. (cena przy min. 4 osobach)

 

Cena zawiera:

 • miejsce w dwuosobowym kajaku Vista, wiosło, kamizelka asekuracyjna
 • transport uczestników oraz sprzętu
 • parking w naszej bazie we Wroceniu
 • dziecko płynące w kajaku 2-osobowym z dostawką – 50% ceny

Dodatkowo płatne:

 • bilety wstępu na szlaki wodne BPN – bilet normalny 8 zł/os, bilet ulgowy 4 zł/os.
 • opłata za slipowanie kajaków na polu namiotowym “Bóbr” w Osowcu – 3 zł/kajak
 • dopłata do kajaka jednoosobowego – 30 zł/os.
 • dopłata do kajaków Premium (Prijon, Manitou) – 10zł /os.
 • wypożyczenie worka wodoszczelnego lub beczki – 4 zł/szt.
 • mapa szlaku Biebrzy – 10 zł

Informacje dodatkowe:

 • udział w spływie należy zarezerwować pisząc na adres biuro@dolinabiebrzy.pl lub dzwoniąc na numer 603 078 051
 • udział w spływie odbywa się na własną odpowiedzialność uczestników
 • zbiórka uczestników w Gospodarstwie Agroturystycznym DOLINA BIEBRZY, Wroceń 44